Loading ...
WELCOME TO NoorServer

آموزش تعمیر ویندوز با دستور DISM

آموزش تعمیر ویندوز با دستور DISM

1- ابتدا یک ترمینال پاورشل و یا CMD را با دسترسی Administrator باز کنید.

2- در اولین قدم از تعمیر هر چیزی ، عیب یابی آن سیستم است ، پس شما دستور DISM را می‌توانید با پارامتر زیر وارد کرده تا در ابتدا به عیب یابی ویندوز نیز بپردازید.

DISM /Online /Cleanup-Image /CheckHealth

دستور بالا ، به DISM درخواست می‌دهد که به صورت آنی به چک کردن وضعیت خطاهای رخ داده ویندوز بپردازد و در نتیجه ، فایل‌های تخریب شده را بیابد.

پس از وارد کردن این دستور ، DISM به سراغ لاگ‌های Error رفته و در بین آنها شروع به جستجو خواهد کرد.

پارامتر دیگری که شما می‌توانید برای عیب یابی ویندوز خود از آن بهره ببرید ، پارامتر Scanhealth است.

DISM /Online /Cleanup-Image /Scanhealth

این پارامتربرخلاف پارامتر CheckHealth تنها فایل‌های لاگ را جستجو نمی‌کند و به تنهایی شروع به چک کردن تمام فایل‌های ویندوز خواهد کرد و هرگونه خطایی که مرتبط با ویندوز باشد را پیدا خواهد کرد.

نکته : به دلیل چک کردن تک تک فایل‌های ویندوز ، عملیات این دستور ممکن است بین 10 تا 15 دقیقه بطول بیانجامد.

3- خُب تا بدین مرحله شما موفق به چک کردن وضعیت سلامت ویندوز خود شده‌اید ، در ادامه به نحوه رفع مشکلات و Repair ویندوز می‌پردازیم.

برای رفع مشکلات ویندوز با دستور DISM ، پارامتری با نام Restorehealth وجود دارد که به شکل زیر وارد می‌گردد.

DISM /Online /Cleanup-Image /Restorehealth

بعد از وارد کردن دستور بالا ، ویندوز شروع به ریکاوری کرده و فایل‌های سالم را جایگزین فایل‌های تخریب شده می‌نماید.

نکته‌ : دستور DISM به کمک سرویس Windows Update شروع به دانلود فایل‌های مورد نیاز خواهد کرد و چنانچه سرویس ویندوز آپدیت را غیر فعال کرده باشید و یا اینترنت در دسترس نباشد ، این عملیات ناموفق خواهد ماند.

نکته 2 : ممکن است نسبت به حجم و تعداد فایل‌های تخریب شده ، این عملیات زمانبر باشد و گاهاً در نوار پیشرفت بر روی یک درصد خاص متوقف شود ، چنانچه با این موضوع برخورد کردید ، صبر داشته باشید تا مراحل به پایان برسد و اگر به هر دلیلی دستور DISM به مشکل برخورد کند ، سیستم بر روی یک عدد خاص هنگ نمی‌کند و به شما خطایی نمایش خواهد داد.

حال در ادامه تصمیم داریم به شما کمک کنیم تا منبع فایل‌های مورد نیاز DISM را به جای اینترنت از منبع لوکال تهیه کرده تا اگر به اینترنت دسترسی نداشتید ، از منبعی دیگر استفاده کنید.

تغییر منبع دستور DISM از اینترنت به مدیا

دستور DISM قابلیتی دارد که می‌تواند از منابع مختلف ، فایل‌ها را یافته و کار تعمیر ویندوز را از روی آن انجام دهد. منابعی چون DVD ، فلش و یا حتی فایل ISO ویندوز برای DISM قابل خواندن می‌باشد.

– برای تغییر و یا اضافه کردن یک منبع دیگر به دستور DISM از پارامتر Source استفاده می‌شود.

بدین شکل اگر شما بخواهید دستور DISM را با پارامتر RestoreHealth وارد کرده و اطلاعات را از یک منبع خاص بخوانید ، دستور به شکل زیر خواهد بود.

DISM /Online /Cleanup-Image /Restorehealth /Source:G:\Sources\install.esd

برای مشخص کردن منبع ، شما باید آدرس فایل Install.esd یا Install.win و یا Install.wsm که فایل اصلی نصب ویندوز هستند را وارد کنید و همچنین دقت داشته باشید در هر مدیا عموماً یکی از سه فایل وجود خواهد داشت.

نکته : برای بازگردانی فایل‌های تخریب شده در ویندوز از طریق منبع لوکال ، باید نسخه ویندوز شما به طور کامل با نسخه مدیا برابر باشد. به طور مثال ؛ اگر ویندوز شما نسخه Pro با شماره 1703 است ، باید مدیا شما نیز همین نسخه را نصب کند.

– با وارد کردن دستور بالا ، شما موفق خواهید شد ، یک منبع خاص را به دستور DISM معرفی کنید ، اما دستور DISM در صورت صلاح‌دید ، مجدداً به سراغ سایر منابع خواهد رفت.

– چنانچه در نظر دارید دستور DISM تنها از منبع ذکر شده استفاده کند ، نیاز است پارامتر limitaccess را نیز در پایان دستورات خود وارد نمایید.

DISM /Online /Cleanup-Image /Restorehealth /Source:G:\Sources\install.esd /Limitaccess

بدین شکل شما موفق خواهید شد که از دستور DISM برای عیب یابی و رفع مشکلات ویندوز خود استفاده کرده و از نصب دوباره ویندوز و … راحت شوید.